Objawy jaskry

Przyczyną jaskry jest zazwyczaj schorzenie nerwu optycznego, który jak sama nazwa wskazuje jest odpowiedzialny właśnie za widzenie.

Funkcjonowanie tego nerwu, opiera się na odbieraniu impulsów, które z kolei są generowane przez światło od siatkówki i przesyła je do mózgu, gdzie dostarczony sygnał elektryczny jest przetwarzany, w efekcie otrzymuje się obraz. Głównym symptomem jaskry jest charakterystyczny wzorzec postępującego uszkodzenia nerwu optycznego. W początkowym stadium, następuje zaburzenie wzroku bocznego. Nie należy lekceważyć tego problemu, ponieważ wraz z rozwojem jaskry mogą stopniowo pojawiać się objawy kliniczne tego poważnego schorzenia narządu wzroku. Objawy kliniczne w dużym stopniu zależą od szerokości kąta przesączania. Warto zaznaczyć, iż mimo, że to poważne symptomy świadczące o postępie choroby, bardzo często są niezauważalne.

Do nich należy zaliczyć przede wszystkim stale rosnące ciśnienie wewnątrzgałkowe, które nie charakteryzuje się niczym niepokojącym. Taki bezobjawowy przebieg jaskry otwartego oka w efekcie może prowadzić do późnej diagnozy, co zdecydowanie komplikuje późniejsze leczenie, sama jakość widzenia również ulega pogorszeniu, szczególnie w aspekcie ostrości i pola widzenia. Niepokojący jest również fakt, że nawet w krajach rozwiniętych ponad połowa chorych, nie wie o chorobie. Jaskra bardzo często dotyka osób, które posiadają oczy z wąskim kątem przesączania. Do objawów jaskry otwartego kąta, również należy zaliczyć wzrost ciśnienia, z tym że jest on bardziej gwałtowny niż w przypadku jaskry zamkniętego oka. Dodatkowo, mogą pojawić się również objawy, nie od razu kojarzone z chorobami wzroku, takie jak silne bóle głowy i okolic oczu, nudności, a nawet wymioty.

26 października 2015

Dariusz Piątek

Okulista, zajmujący się chirurgią refrakcyjną, Warszawa.