Objawy i leczenie bólu oka

Przyczyny bólu oka

To jaki ból oka się pojawia może być oznaką tego jakie jest pochodzenie tego bólu. To jaki ma on charakter czy będzie promieniujący może pokazać o jaką chorobę chodzi. W przypadku jaskry będzie można mówić o promieniowaniu bólu w okolicę czoła. Bole powierzchniowe, które odnoszą się do choroby spojówek, rogówki czy twardówki. Natomiast ból w okolicach oczodołów może być oznaką problemów z nerwem trójdzielnym lub innymi nerwami w tej okolicy. Jeśli chodzi o choroby, którym towarzyszy ból to najczęściej będzie związany z zapaleniem spojówek, suchym okiem czy zapaleniem błony naczyniowej.

Zapalenie spojówek może mieć także przyczynę położoną w alergii i w leczeniu warto będzie stosować specjalne krople. W niektórych zaburzeniach problemem może być także to, że produkowana jest mała ilość łez, albo mają one niewłaściwy skład. Czasami będzie tam więcej wody niż składnika, który zatrzyma się na powierzchni oka. Dlatego ważne będzie stosowanie specjalnych kropli, które doprowadza do tego, że oko będzie nawilżone tak jak przy zastosowaniu sztucznych łez.

W zapaleniu błony naczyniowej swój istotny udział ma także problem z migdałkami w jamie ustnej. Wtedy będzie trzeba udać się do specjalisty, który będzie musiał przekazać dla nas odpowiedni antybiotyk. Jaskra spowodowana jest wysokim ciśnieniem w gałce ocznej. To schorzenie leczone będzie przez podawanie odpowiednich leków, dzięki którym uda się ciśnienie obniżyć. Przy zapaleniu nerwu trzeba przepisać takie leki, które są oparte o sterydy. Gdy w oku będzie ciało obce to konieczny będzie do dokładnego obejrzenia worek spojówkowy.

13 listopada 2015

Dariusz Piątek

Okulista, zajmujący się chirurgią refrakcyjną, Warszawa.