Cyklodiatermia to operacja jaskry. Na czym polega?

Jako cyklodiatermię określa się metodę związaną z operowaniem jaskry, w której wykorzystywać się będzie prąd elektryczny.

Celem realizowanej operacji będzie zmniejszenie ciśnienia w oku, ponieważ zbyt wysokie ciśnienie doprowadza do sytuacji, w której nerw wzrokowy będzie uszkodzony a to może prowadzić nawet do ślepoty.

Na czym polega operacja? Jest to przede wszystkim jedna z najnowocześniejszych metod leczenia, która będzie należała do grupy cyklodestrukcyjnej, a więc takiej, w której chodzi o to, by była mniejsza produkcja cieczy wodnistej. I w ten sposób będzie można obniżać ciśnienie wewnątrzgałkowe. To ten wzrost ciśnienia odpowiada za istotę jaskry.

Cyklodiatermia – wskazania

Będzie to metoda przeznaczona raczej do jaskry wtórnej, wykonać ją można, gdy inne formy są nieskuteczne.

Cyklodiatermia – przygotowanie do zabiegu

To zabiegu nie trzeba się w sposób szczególny przygotowywać. Lekarz powinien jednak wcześniej wykonać różne badania okulistyczne, którymi sprawdzi pole widzenia i to jakie jest ciśnienie wewnątrzgałkowe u danej osoby. To badanie określa także odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej.

Cyklodiatermia – na czym polega?

Operacja polegać będzie na zabiegu w znieczuleniu miejscowym. Lekarz najpierw przy użyciu cienkiej elektrody przebija się przez twardówkę i dostaje się do ciałka rzęskowego. Potem stosuje się prąd, który ma zmniejszyć kurczenie naczyń krwionośnych. Po zabiegu może się pojawić podrażnienie oka i przez jakiś czas obraz może być rozmyty.

Cyklodiatermia – powikłania

Niestety po zabiegu pojawić się może hipotonia, a więc problem związany z mniejszą ostrością wzroku oraz wylewami krwi do ciała szklistego. Z tego powodu taka metoda będzie wypierana przez cyklokrioterapię, która raczej będzie bezpieczniejsza, ponieważ pojawiąjące się tam powikłania są rzadziej spotykane.

2 listopada 2015

Dariusz Piątek

Okulista, zajmujący się chirurgią refrakcyjną, Warszawa.