Choroby oczu – ich objawy i przyczyny, a także metody leczenia

Najczęściej występujące problemy z oczami

Oko jest narządem, dzięki któremu jesteśmy w stanie odbierać aż osiemdziesiąt procent informacji pochodzących z otaczającego nas świata. Za ich interpretację odpowiada około dziesięć procent kory mózgowej. Oczy są zmysłem niezwykle istotnym, którego zastąpić się nie. Aby się o tym przekonać, wystarczy na chwilę je zamknąć, a następnie spróbować wykonać kilka codziennych i banalnie prostych czynności. Z pewnością będzie to trudne. Dlatego nasze oczy zasługują na troskę na najwyższym poziomie. Do jednych z częściej występujących chorób oczu zalicza się jęczmyk. Polega on na pojawieniu się stanu zapalnego, który obejmuje spojówkę. W wyniku tego stanie się ona nabrzmiała i bardzo bolesna.

Przyczyną zmiany jest infekcja gruczołu potowego, który znajduje się na brzegu spojówki. Inną chorobą oczu jest gradówka. Jest to guzek, który tworzy się na górnej części powieki. W tym wypadku przyczyną jest zator gruczołu łojowego. Zapalenie brzegu powieki to choroba objawiająca się zaczerwienionymi oraz swędzącymi brzegami powiek. Stan ten może pojawiać się na skutek infekcji bakteryjnej lub reakcji uczuleniowej. Ulgę przynoszą w tym wypadku okłady z herbaty. Zapalenie spojówki objawia się obrzękiem i zaczerwieniem spojówki, a także jej bólem. Tuż po przebudzeniu oko jest sklejone. Choroba ta powodowana jest przez infekcję bakteryjną, wirusową lub reakcję alergiczną. Leczenie Trzeba pamiętać, że zawsze pojawia się ryzyko przeniesienia się stanu zapalnego na rogówkę i twardówkę, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty.

W przypadku zapalenia rogówki oko boli i jest zaczerwienione. Odwarstwienie siatkówki jest groźnym stanem, który nieleczony może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Do objawów zalicza się dostrzeżenie błysku świetlnego, a następnie wrażenie ciemnej zasłony. Odwarstwienie siatkówki może być skutkiem urazu bądź zaćmy. W tym wypadku niezbędna jest operacja. Jaskra to choroba, która pojawia się na skutek utrudnienia w odpływie cieczy wodnej. Prowadzi ona do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Daltonizm jest chorobą, która polega na trudności z rozpoznawaniem kolorów. Zez wiąże się z tym, że oczy nie są do siebie ustawione w sposób równoległy.

6 listopada 2015

Dariusz Piątek

Okulista, zajmujący się chirurgią refrakcyjną, Warszawa.