Jakiego specjalistę wybrać, kiedy dokuczają nam wady wzroku?

Dobry okulista

Dobrze działający narząd wzroku ma ogromne znaczenie dla każdego z nas. To właśnie z tego powodu powinniśmy pamiętać o tym, aby co roku kontrolować jego kondycję. Na szczęście obserwuje się sukcesywny wzrost świadomości zagrożeń, na działanie których wystawione są nasze oczy. Aby być pewnym, że o nasze oczy rzeczywiście dbamy należycie, należy z problemami udawać się do specjalisty, którego darzymy zaufaniem. Na chwilę obecnie wyróżnia się trzech specjalistów, którzy zajmują się naszymi oczami: okulistę, optyka oraz optometrystę. Warto poznać te zawody bliżej – dzięki temu będziemy wiedzieli, którego specjalistę wybrać w określonych przypadkach.

Okulista

To lekarz, który posiada specjalizację w dziedzinie okulistyki. Posiadania odpowiednią wiedzę i niezbędne umiejętności do tego, aby móc badań nasze oczy. Okulista zajmuje się nie tylko diagnozą, ale również leczeniem, które obejmować może również zabiegi chirurgiczne. To również lekarz okulista ma prawo do wypisywania nam leków oraz recept na okulary oraz soczewki kontaktowe. W niektórych przypadkach lekarz okulista może wykonywać zabiegi chirurgii plastycznej – opadające powieki oraz zmarszczki wokół oczu znajdują się w kręgu jego zainteresowań. Aby wykonywać ten zawód, należy ukończyć trwające sześć lat studia medyczne.

Optometrysta

Są to osoby, które mają za sobą trwające pięć lat studia magisterskie na wydziale fizyki bądź dwuletnie studia podyplomowe. Optometrysta nie jest lekarzem, w związku z czym jego uprawienia są mniejsze. Nie może na przykład wypisywać recept na leki. Zakres obowiązków jest natomiast w obu przypadkach bardzo zbliżony.

Optyk

To specjalista, którego zadaniem jest dobranie odpowiednich soczewek kontaktowych bądź okularów.

30 października 2015

Arleta Kowalczyk

Kierownik przychodni okulistycznej, z wykształcenia specjalista neurookulistyki, Warszawa.